Many companies featured on Money advertise with us. Opinions are our own, but compensation and
in-depth research determine where and how companies may appear. Learn more about how we make money.

Advertiser Disclosure

The purpose of this disclosure is to explain how we make money without charging you for our content.

Our mission is to help people at any stage of life make smart financial decisions through research, reporting, reviews, recommendations, and tools.

Earning your trust is essential to our success, and we believe transparency is critical to creating that trust. To that end, you should know that many or all of the companies featured here are partners who advertise with us.

Our content is free because our partners pay us a referral fee if you click on links or call any of the phone numbers on our site. If you choose to interact with the content on our site, we will likely receive compensation. If you don't, we will not be compensated. Ultimately the choice is yours.

Opinions are our own and our editors and staff writers are instructed to maintain editorial integrity, but compensation along with in-depth research will determine where, how, and in what order they appear on the page.

To find out more about our editorial process and how we make money, click here.

By Allana Akhtar
February 21, 2018
Courtesy of Michael Rozman/Warner Bros.

Bill Gates must be so used to seeing numbers with extra zeros at the end that he has forgotten how much everyday items cost.

The billionaire founder of Microsoft went on Ellen DeGeneres’ talk show for the first time, and the celebrity host figured she’d poke some fun at Gates’ hopelessly skewed sense of how regular people shop.

DeGeneres asked Gates to guess the cost of five everyday items: Rice-A-Roni, Tide pods, dental floss, pizza rolls, and frozen dip. If Gates guessed within a buck of the real price, the audience would win a prize.

In what should have been a simple exercise for those of us who do our own grocery shopping, Gates was hilariously wrong for many of the guesses. He guessed a box of Rice-A-Roni cost $5—which every former college student knows is $4 too much to pay for boxed rice. “I’ll take five!” he said.

He was also baffled by how much it costs to do your laundry. Gates guessed a sizable box of Tide laundry pods cost $4. DeGeneres corrected him: In reality, it sells for a little under $20.

His funniest flub? Trying to figure out how much pizza rolls cost. He thought a frozen bag of these stoner munchies cost a lofty $22; they actually retail for almost $9.

It’s safe to say Bill Gates is better at giving away money than actually buying things.

Watch the entire video below:

Advertiser Disclosure

The purpose of this disclosure is to explain how we make money without charging you for our content.

Our mission is to help people at any stage of life make smart financial decisions through research, reporting, reviews, recommendations, and tools.

Earning your trust is essential to our success, and we believe transparency is critical to creating that trust. To that end, you should know that many or all of the companies featured here are partners who advertise with us.

Our content is free because our partners pay us a referral fee if you click on links or call any of the phone numbers on our site. If you choose to interact with the content on our site, we will likely receive compensation. If you don't, we will not be compensated. Ultimately the choice is yours.

Opinions are our own and our editors and staff writers are instructed to maintain editorial integrity, but compensation along with in-depth research will determine where, how, and in what order they appear on the page.

To find out more about our editorial process and how we make money, click here.

EDIT POST